Fasolka po bretońsku to bardzo popularne danie w naszym kraju. Z pewnością wiele z Was pamięta jak nasze mamy czy babcie przygotowały fasole po bretońsku w rodzinnym domu.
Ten przepis na fasolkę po bretońsku jest naprawdę świetny, ponieważ przygotowana jest ona na bulionie. Dzięki temu fasolka jest jeszcze bardziej aromatyczna i pyszna. Do przygotowania fasoli polecam fasolę „Piękny Jaś”. Owszem można użyć fasoli z puszki, dzięki czemu zaoszczędzimy sobie czasu na gotowanie fasoli, jednak osobiście polecam jednak samodzielnie ugotować fasolę.
Fasolka po bretońsku to danie, które najczęściej serwujemy w chłodniejsze dni. Miska dobrze przyrządzonej fasolki po bretoński, kiedy za oknem szaro i ponuro jest na wagę złota. Fajnie rozgrzewa i świetnie smakuje w taką pogodę. W mojej fasolce po bretońsku nie może oczywiście zabraknąć marchewki i pietruszki. Uważam, że ich zawartość jeszcze bardziej podkreśla jej smak. Oczywiście dobrej jakości kiełbasa również musi się w niej znajdować. Warto wybrać naprawdę dobrą kiełbasę, ponieważ w dużym stopniu będzie ona wpływać na końcowy smak fasolki.
Jeśli macie ochotę na pyszne, tradycyjne danie, które smakuje jak u mamy, zapraszam na fasolę po bretońsku.
Smacznego!
FASOLKA PO BRETOŃSKU – PRZEPIS
Składniki
- 400 g fasoli „Piękny Jaś”
- 400 g kiełbasy
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 400 ml przecieru pomidorowego
- 2 l bulionu
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- sól
- pieprz
- tymianek
- majeranek
- papryka słodka
- papryka ostra
- cukier
Wykonanie
- Fasolę przełożyć do garnka, zalać wodą, tak by woda była około 10 cm ponad fasolę. Fasola będzie pęcznieć i wchłaniać większość wody.
- Namoczoną i napęczniałą fasolę odcedzamy, zalewamy około litrem wody i gotujemy do miękkości. Czas gotowania zależy od wielkości fasoli i wynosi około 1,5-2 godziny.
- Cebulę obrać i pokroić w kosteczkę. Czosnek obrać i pokroić w cienkie plasterki. Kiełbasę pokroić w półplasterki. Na patelnię wyłożyć kiełbasę i cebulę i czosnek, całość razem podsmażyć.
- Marchewkę i pietruszkę obieramy i kroimy w półplasterki. Przekładamy na patelnię z kiełbasą i razem podsmażamy kilka minut.
- Do gorącego bulionu przełożyć ugotowaną fasolę, dodać zawartość patelni, przecier pomidorowy, szczyptę soli, pieprzu, cukru, tymianku, majeranku, papryki słodkiej i papryki ostrej. Całość razem gotować przez kilkanaście minut, aż smaki się połączą.
- Gotową fasolkę można zagęścić mąką ziemniaczaną. W tym celu w 1/2 szklanki zimnej wody rozpuszczamy łyżeczkę/dwie mąki ziemniaczanej, dodajemy do fasoli i chwilę podgrzewamy. Wszystko zależy od tego jak gęstą fasolkę lubicie. U mnie była to jedna łyżeczka.
Też robię na rosole, moim zdaniem jest najlepsza!