Uszka z kapustą i grzybami to danie, które większości z Was kojarzy się z Wigilią. Nic dziwnego, ponieważ to obowiązkowa pozycja na liście Wigilijnych potraw w każdym domu, bez wyjątku. Nie wyobrażam sobie Wigilii bez barszczu z dodatkiem domowych uszek z kapustą i grzybami, Wy z pewnością także.
W naszym domu uszka z kapustą i grzybami goszczą również w zwykły dzień, ponieważ bardzo lubimy uszka. Czasem robię z mięsem, ale uszka z grzybami i kapustą smakują nam najlepiej. Kiedy nie mam dostępu do grzybów leśnych, zastępuje je pieczarkami.
Przepis na uszka z kapustą i grzybami, na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowany. Owszem przygotowanie uszek jest dość pracochłonne, ale czy trudne? Nie sądzę! Jeśli będziecie się sztywno trzymać wskazówek i postępować zgodnie z przepisem, na pewno wykonacie rewelacyjne uszka, które będą idealnym dodatkiem do barszczu.
Ciasto na uszka jest miękkie i dobrze się na nim pracuje. Świetnie się skleja, a także dobrze formuje kształt uszek. Polecam serdecznie! Dużą rolę odgrywa tutaj farsz, który nadaje im wyjątkowy smak. Dodatek leśnych grzybów w połączeniu z kapustą i przyprawami sprawia, że uszka smakują wyjątkowo.
W naszym domu zazwyczaj przygotowujemy uszka z kapustą i grzybami nieco wcześniej, a później je mrozimy i wyciągamy w dzień Wigilii. Nie lubię zostawiać sobie wszystkich dań na ostatnią chwilę, ponieważ robienie wszystkiego na wariackich papierach nie kończy się dobrze. Dania takie jak pierogi, uszka, czy gołąbki robię dużo wcześniej i mrożę. Inne przygotowuję na świeżo.
Poniżej znajdziecie mój ulubiony przepis na świąteczne uszka z kapustą i grzybami, które zawsze wychodzą. Zapraszam serdecznie do wypróbowania moich innych przepisów świątecznych, które znajdziecie tutaj: ŚWIĘTA
PRZEPIS NA USZKA Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI
Składniki:
Farsz do uszek:
- 500 g kiszonej kapusty (waga po odciśnięciu)
- 60 g suszonych grzybów
- 2 średniej wielkości cebule
- 1 łyżka masła
- przyprawy: sól, pieprz chilli
Ciasto na uszka:
- 600 g mąki pszennej (typ 500)
- 250 ml wrzątku
- 50 g masła
- 2 żółtka
- szczypta soli
Przygotowanie:
Farsz do uszek
- Grzyby zalać zimną wodą i odstawić na kilka godzin, by napęczniały. Po upływie czasu przelać do garnka i gotować na małej mocy palnika przed 15 minut.
- Ugotowane grzyby przecedzić przez sitko, powstały wywar przelać do naczynia. Po ostygnięciu grzyby posiekać na drobne kawałki.
- Kapustę odcisnąć z nadmiaru wody i pokroić na drobniejsze kawałki. Jeśli jest bardzo kwaśna, możecie ją wcześniej przepłukać pod wodą.
- Kapustę przesypujemy do garnka, zalewamy wywarem z grzybów i gotujemy przez 25 minut, pod przykryciem. W razie potrzeby możemy dolać do niej odrobinę wody podczas gotowania. Po ugotowaniu i ostygnięciu odcisnąć.
- Cebulę obrać i pokroić w drobną kosteczkę. Następnie zeszklić na łyżce masła. W kolejnym kroku dołożyć do niej grzyby i dusić, co jakiś czas mieszając. Po chwili dołożyć kapustę kiszoną i wszystko razem smażyć przez ok. 5 minut, mieszając co chwilę, aby farsz się nie przypalił.
- Odstawić farsz do całkowitego wystygnięcia, a następnie doprawić solą, pieprzem i szczyptą chili. Na sam koniec przepuścić farsz przez maszynkę.
Ciasto na uszka
- Przesiewamy mąkę przez sitko, dodajemy sól i mieszamy. Następnie wbijamy żółtka, po czym zalewamy wrzącą wodą z dodatkiem masła.
- Całość dokładnie mieszamy przy użyciu drewnianej łyżki. Następnie wyrabiamy ciasto, do momentu, aż zacznie łatwo odchodzić od dłoni. Gotowe ciasto odstawiamy na 30 minut.
- Ciasto dzielimy na kilka części. Jedną część wałkujemy na cienki placek, pozostałe odkładamy do woreczka, aby nie obeschły. Z uformowanego placka wycinamy kółeczka, za pomocą kieliszka. Na każde kółeczko nakładamy farsz, lepimy jak pierogi, a następnie złączamy oba końce i zlepiany na kształt uszek.
- Ulepione uszka, odkładamy na ściereczkę i przykrywamy, aby nie obeschły.
Jak ugotować uszka?
- W dużym garnku gotujemy wodę z dodatkiem soli. Gdy woda zacznie się gotować, wrzucamy uszka i gotujemy przez ok. 2-3 minuty, od momentu ich wypłynięcia na górę. Pamiętajcie, że czas gotowania uszek zależy od grubości ciasta.
- Po ugotowaniu wykładamy uszka na talerz, pozostawiamy do ostygnięcia. Można je lekko skropić olejem, aby się nie pokleiły.
Jak mrozić uszka?
Można zamrozić surowe i gotowane uszka. Ja zazwyczaj mrożę surowe.
A więc, układamy surowe uszka na desce, tak aby się nie stykały. Następnie wkładamy do zamrażarki, na jakiś czas, do momentu, aż zrobią się twarde. Następnie wrzucamy je do woreczka i ponownie wkładamy do zamrażalnika.
U mnie uszka z samych grzybów. Pierogi z kapustą i grzybami