Domowy pasztet z jajkiem to idealna przekąska na świąteczny stół i nie tylko. Na bardzo smaczna przekąska sprawdzi się na każdą okazję, a nawet bez okazji. Taki pasztet to również świetny dodatek do kanapek. Zawartość jajka w pasztecie sprawia, że nabiera on świątecznego charakteru i dodatkowo rewelacyjnie prezentuje się na stole.
Jak doprawić pasztet z jajkiem?
Zabierając się za przyprawianie pasztetu, należy uważać, by nie przesadzić z ilością dodanych przypraw. Główny aromat ma wydobywać się z mięsa i wątróbki, która wchodzi w skład pasztetu i nadaje mu cudownego smaku. Idealnymi przyprawami będzie sól, pieprz oraz gałka muszkatołowa.
Jakie mięso wybrać na pasztet?
Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju pasztet chcemy przygotować. Ja postawiłam na pasztet drobiowy, dlatego też do jego przygotowania wybrałam mięso drobiowe z dodatkiem wątróbki, która świetnie podbija smak pasztetu. Można także postawić na inny rodzaj mięsa – wieprzowinę, czy wołowinę.
Poniżej zaprezentuję Wam świetny przepis na pyszny pasztet drobiowy z dodatkiem jajka. Pasztet smakuje naprawdę wyśmienicie, przekonajcie się sami, zapraszam na przepis!
PASZTET Z JAJKIEM – PRZEPIS
Liczba porcji: 2 foremki | Czas gotowania składników: 2 godziny | Czas pieczenia: 50 minut
Składniki
WYWAR
- 1 kg udek z kurczaka
- 1 pietruszka
- liście z jednego pora
- 2 liście laurowe
- kilka ziaren ziela angielskiego
- 2 marchewki
- 1 cebula
DODATKOWO
- 400 g wątróbki drobiowej
- 2 cebule
- 1 kajzerka
- 2 jajka (surowe)
- 1 łyżka masła
- 6 jajek ugotowanych na twardo
- gałka muszkatołowa
- maggi
- sól
- pieprz
Przygotowanie wywaru
- Udka z kurczaka oczyścić ze skóry. Do garnka wlać 2-3 litry zimnej wody. Mięso umieścić w wodzie. Całość zagotować, zebrać szumowiny. Zmniejszyć ogień na minimum.
- Marchew, pietruszkę i cebulę obrać. Cebulę opalić na ogniu bądź suchej patelni aż zbrązowieje. Od pora odciąć ciemnozieloną część tzw. liście. To właśnie one są nam potrzebne.
- Marchew, pietruszkę, liście pora, ziele angielskie, liść laurowy, opaloną cebulkę dodać do gotującego się mięsa. Gotować przez 2 godziny bez przykrywki. Pod koniec gotowania doprawić solą, pieprzem, maggi. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Przygotowanie pasztetu
- Kajzerkę zalać wywarem, odstawić na kilka minut aż nasiąknie.
- Wątróbki oczyścić, przekroić na pół. Cebulę obrać, pokroić w kostkę.
- Masło rozpuścić na patelni, dodać cebulę, poddusić przez chwilkę. Dodać wątróbkę przed zarumienieniem się cebulki. Dusić przez 10-15 minut. Przyprawić solą i pieprzem.
- Z wywaru wyjąć mięso, marchewkę i pietruszkę.
- Mięso odebrać od kości. Przepuścić dwukrotnie przez maszynkę wraz z marchewką, pietruszką, usmażoną wątróbką oraz kajzerką.
- Białka dwóch jaj oddzielić od żółtek i ubić na pianę. Żółtka dodać do zmielonego mięsa, doprawić gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Całą mięsną masę delikatnie połączyć z białkami.
- Sześć jajek ugotować na twardo.
- Na dnie dwóch foremek o wymiarach 20×10 cm umieścić centymetrową warstwę pasztetu, następnie umieścić na niej ugotowane jajka, trzy w każdej keksówce. Przykryć pozostałym pasztetem. Piec w temperaturze 180 stopni 50 minut.