Kluski leniwe, w smaku przypominające tradycyjne pierogi, bo właśnie od tego dania pochodzi ich nazwa. Kluski leniwe to tak zwane leniwe pierogi, w których skład wchodzi mąka jajka i ser.
To danie w wielu regionach naszego kraju jest bardzo różnie nazywane. Możecie spotkać się z nazwami takimi jak: kluski leniwe, leniwe, leniwe z serem, pierogi leniwe i pewnie jeszcze wiele innych ciekawych nazw, których jeszcze nie słyszałam. Swoim kształtem i wyglądem przypominają kopytka, jednak smakują trochę inaczej.
Kluski leniwe są bardzo łatwe w przygotowaniu i mega smaczne. Wystarczy zagnieść ciasto, łącząc ze sobą wszystkie składniki. Następnie zrobić z ciasta rulonik, pokroić na kawałki i ugotować. Są one dużo szybsze w przygotowaniu niż tradycyjne pierogi, a smakują rewelacyjnie.
Kluski leniwe przygotowuję bardzo często, nasza rodzina je uwielbia. Jeśli nie mam czasu na tradycyjne pierogi, kluski leniwe są idealnym i szybszym rozwiązaniem. Zazwyczaj podaję je z podsmażoną na maśle cebulką, czasem także z dodatkiem podsmażonej bułki tartej. Oba warianty są bardzo dobre. A Wy, z czym podajecie leniwe?
Zapraszam serdecznie do wypróbowania przepisu na kluski leniwe w moim wykonaniu. Mam nadzieję, że posmakują Wam tak jak mojej rodzince. Smacznego!
PRZEPIS NA KLUSKI LENIWE
Składniki
- 500 g twarogu
- 2 jajka
- 100 g mąki pszennej
- 1/2 łyżeczki soli
Wykonanie
- Ser przepuszczamy przez maszynkę do mięsa. Jeśli nie posiadacie maszynki, możecie rozgnieść go widelcem.
- Oddzielamy żółtka od białek, następnie żółtka dodajemy do zmielonego sera.
- Białka ubijamy na sztywno, przy pomocy miksera.
- Do miski z serem i żółtkami dodajemy mąkę oraz sól. Całość dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji.
- Do powstałej masy dodajemy ubite białka i delikatnie mieszamy przy użyciu drewnianej łyżki.
- Stolnicę oprószyć mąką a powstałe ciasto podzielić na kilka części. Z każdej z nich uformować kolejno wałek, następnie lekko go spłaszczyć i pokroić na kluseczki.
- Gotowe leniwe wrzucać na gotującą się wodę i gotować ok. 2 minuty od czasu wypłynięcia na powierzchnię.
- Kluseczki podawać z podsmażoną na maśle cebulką lub podsmażoną bułką tartą.