Placki po węgiersku podawane z gulaszem wieprzowym, śmietaną i świeżym szczypiorkiem to danie, które kojarzę z czasów dzieciństwa. Jako dziecko wolałam same placki, bez gulaszu, dopiero po pewnym czasie doceniłam cudowny smak całego dania. Chrupiący placek podany z dodatkiem aromatycznego gulaszu węgierskiego smakuje naprawdę obłędnie. Sam zapach wywodzący się z kuchni podczas przygotowywania tego dania jest nie do opisania.
Placki po węgiersku to danie, które idealnie sprawdzi się na rodzinny obiad. Jest bardzo sycące, smaczne, wręcz idealne. Najlepiej smakuje w chłodne dni, ponieważ jest rozgrzewające. A Wy, znacie przepis na placki po węgiersku? Przygotowujecie je w swoich domach?
Jeśli nie, koniecznie zapoznajcie się z poniższym przepisem, który dla Was przygotowałam. Starałam się dokładnie opisać każdy krok, byście mogli w łatwy sposób odwzorować to danie w swoim domu. Jest naprawdę warte przygotowania. Zapraszam na przepis.
PRZEPIS NA PLACKI PO WĘGIERSKU
Składniki
GULASZ
- 500 g szynki wieprzowej
- 250 g pieczarek
- 1 cebula
- 1 marchewka
- 1 papryka czerwona
- 1 łyżeczka papryki słodkiej
- 1 ząbek czosnku
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 1 liść laurowy
- 1 szklanka wody
- 1 łyżka sosu sojowego
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
- sól
- pieprz
PLACKI
- 2 kg ziemniaków
- 2 jajka
- 1 cebula
- 2 łyżki mąki
- sól
- pieprz
- olej do smażenia
DODATKOWO
- śmietana
- pęczek szczypiorku
Przygotowanie
GULASZ WĘGIERSKI
- Mięso kroimy w kosteczkę, doprawiamy solą, pieprzem oraz papryką słodką.
- Cebulę obieramy i kroimy w drobną kosteczkę, podsmażamy na odrobinie oleju. Podczas smażenia cebuli dodajemy do niej przeciśnięty przez praskę czosnek.
- Następnie wykładamy na patelnię mięso i całość podsmażamy.
- Na patelnię z mięsem wykładamy pokrojone w plasterki pieczarki. Całość smażymy na małej mocy palnika.
- Kiedy pieczarki zmniejszą swoją objętość, na patelnię wykładamy pokrojoną w kosteczkę paprykę, marchewkę, sos sojowy oraz koncentrat pomidorowy.
- W kolejnym kroku dodajemy ziele angielskie, liść laurowy oraz szklankę wody, mieszamy. Wszystkie składniki dusimy razem na małym ogniu przez 1 godzinę.
- Po upływie godziny w 100 ml wody rozpuszczamy mąkę i dolewamy do gotującego się gulaszu. Gotujemy do momentu zgęstnienia sosu, cały czas mieszając.
PLACKI ZIEMNIACZANE
- Ziemniaki ścieramy na tarce o małych oczkach. Pozostawiamy na kilka minut, by puściły wodę. Następnie delikatnie odciskamy.
- Do odciśniętych ziemniaków dodajemy posiekaną cebulę, mąkę oraz wbijamy jajka. Całość doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem.
- Na patelni o średnicy około 20 cm rozgrzewamy olej. Następnie nakładamy porcję masy, rozprowadzając ją po całej patelni. Smażymy na złoty kolor z obu stron.
Placek po węgiersku – wykonanie:
- Usmażony placek odciskamy z nadmiaru tłuszczu i wykładamy go na talerz.
- Na połowę placka wykładamy porcję przygotowanego gulaszu węgierskiego.
- Placek składamy na pół, na wierzchu dekorując go łyżką śmietany i posiekanym szczypiorkiem.
Placek po węgiersku
Pyszne i chrupiące placki ziemniaczane w rozmiarze xxl podawane z aromatycznym gulaszem węgierskim to prawdziwy raj dla podniebienia. Danie to serwowane jest w wielu knajpach i restauracjach, ale nie ma to, jak domowy placek po węgiersku, który przygotujemy sami. Oczywiście z pewnością każdy z Was posiada swój autorski i oryginalny przepis na domowe placki po węgiersku. Mnie i mojej rodzinie najbardziej smakuje ta receptura, którą zaprezentowałam Wam powyżej. Idealne i chrupiące placki, odpowiednio wyważone składniki na gulasz, niebo w gębie.
Przepis na placki po węgiersku
Sam przepis na placki po węgiersku możemy podzielić na dwa etapy. Jeden z nich to przygotowanie samych placków ziemniaczanych, które przygotowujemy w nieco większych rozmiarach, niż w przypadku tradycyjnych placków ziemniaczanych. Najlepiej użyć do ich przygotowania patelnię o średnicy około 20-22 cm.
Gulasz węgierski
Gulasz węgierski to kolejny etap w przypadku przygotowania placków po węgiersku. Do jego wykonania najlepiej wybrać mięso wieprzowe, zazwyczaj wybieram łopatkę, lub szynkę. Tak przygotowany gulasz po węgiersku możemy również podawać z tradycyjnymi ziemniakami czy ryżem.