Jaki makowiec Waszym znaniem jest najlepszy i nie powinno go zabraknąć na świątecznym stole? U mnie jest to oczywiście makowiec japoński.
Makowiec z jabłkami
Domowy makowiec powinien znaleźć się na każdym stole w Święta Bożego Narodzenia. Wypróbowałam już wiele przepisów na makowce i ten z jabłkami smakuje mi najlepiej. Składa się z prostych składników, jest idealnie słodki, wilgotny w środku. Dodatek polewy czekoladowej jeszcze bardziej podkręca jego cudowny smak.
Ten przepis na makowiec japoński jest naprawdę bardzo prosty. Może i wygląda nieco skomplikowanie, ale przygotowałam dla Was również filmik, na którym zobaczycie dokładnie etapy przygotowania tego ciasta. Dodatkowo poniżej znajdziecie listę kroków, które przybliżą Wam jak przygotować makowiec japoński w swoim domu. Jestem pewna, że ten makowiec z jabłkami posmakuje Wam, ale także zachwyci Waszych gości w te święta.
PRZEPIS NA MAKOWIEC JAPOŃSKI
Składniki
Forma 24×24 cm
- 8 jajek
- 2 szklanki mleka
- 400 g maku
- 200 g masła
- 250 g cukru pudru
- 200 g kaszy manny
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 4 jabłka
- olejek migdałowy
- 2 garście rodzynek
Polewa
- 100 g czekolady mlecznej
- 50 ml mleka
- 50 g masła
Wykonanie
- Do garnka przesypujemy mak, dodajemy do niego 2 szklanki mleka, całość zagotowujemy. Zdejmujemy z palnika, przykrywamy pokrywką i odstawiamy do napęcznienia na około 30 minut. Po upływie czasu mak odcedzamy z nadmiaru mleka na sitku, delikatnie dociskając. Odciśnięty mak przepuszczamy przez maszynkę lub rozdrabniamy blenderem.
- Masło w temperaturze pokojowej miksujemy z cukrem pudrem. Ciągle miksując, dodajemy żółtka, oraz odrobinę olejku migdałowego.
- Nadal miksując, do masy dodajemy stopniowo zmielony mak.
- Następnie do masy dodajemy 200 g kaszy manny, wymieszanej z proszkiem do pieczenia, całość miksujemy do połączenia składników.
- Jabłka obieramy za skórki i ścieramy na tarce. Starte jabłka dodajemy do masy makowej, całość mieszamy drewnianą łyżką.
- Do masy dodajemy również rodzynki, mieszamy. Ja dodałam dwie garście, jeśli lubicie więcej rodzynek, możecie zwiększyć ilość. Jeśli zaś ich nie lubicie, można je po prostu pominąć.
- Białka ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy do masy makowej i delikatnie mieszamy drewnianą łyżką.
- Gotową masę przekładamy do formy 24×24 cm wyłożonej papierem do pieczenia.
- Całość wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175 stopni i pieczemy przez 60 minut, grzanie góra-dół.
- Polewa: czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Dodajemy do niej masło oraz mleko. Gotową polewę wykładamy na przestygnięte ciasto.
Makowiec japoński
Makowiec japoński, zwany również jako makowiec z jabłkami to obowiązkowa pozycja na liście świątecznych wypieków. Makowiec ten jest przygotowany na bazie sypkiego maku, który gotuje się w mleku. Następnie, gdy napęcznieje, należy go delikatnie odcisnąć i przepuścić przez maszynkę. Jeśli nie posiadacie maszynki, można również rozdrobnić mak przy pomocy blendera. Wydaje mi się, że tak przygotowany makowiec smakuje o wiele lepiej, niż ten na bazie mielonego maku z puszki. Owszem, wiele osób korzysta z gotowego maku, jednak polecam wypróbować mój przepis i samodzielnie przygotować mak. Jest to naprawdę bardzo proste. W maku z puszki jest wiele konserwantów, których raczej polecam unikać.
Makowiec japoński z tego przepisu ładnie wyrasta, jest bardzo smaczny i pięknie pachnie. Dodatkowo jest w środku wilgotny, dzięki czemu smakuje naprawdę świetnie.
Przepis na makowiec japoński
Sam przepis na makowiec japoński wbrew pozorom nie jest skomplikowany. Wystarczy dokładnie odmierzyć proporcje i postępować zgodnie z instrukcją. Jeśli pokusicie się o przygotowanie go w swoim domu, koniecznie pochwalcie się zdjęciami.
Piekłam kiedyś makowce, na cieście kruchym i makowe nadzienie robiłam sama. Ktoś mi podpowiedział, żeby robiąc masę makową, dodać do niej renety. Pyszny placek kruchy z masą makową, z dodatkiem renet. w tym roku też taki zrobię, renety już mam. Ciasto kruche można zrobić wcześniej i trzymać w lodówce.