Ogórki z kurkumą
Ogórki z kurkumą to bardzo smaczne przetwory na zimę, które powinny znaleźć się w każdym domu. To obowiązkowa pozycja na liście zimowych przetworów, zaraz po ogórkach kiszonych i korniszonach.
Ogórki z kurkumą przygotowane są w pysznej, słodko-kwaśniej zalewie octowej, a sam dodatek kurkumy nadaje im ciekawego aromatu. Kiedy tylko rozpocznie się sezon ogórkowy, polecam Wam przygotować kilka słoików tych pysznych ogórków z kurkumą. Najlepsze oczywiście będą ogórki z własnego ogródka, jednak mam świadomość, że nie każdy ma do takowych dostęp. Warto więc udać się w sprawdzone miejsce na bazar czy do rolnika, by mieć pewność, że ogórki będą świeże i dobrej jakości.
Do przygotowania ogórków z kurkumą najlepiej wybrać te mniejsze okazy, łatwiej je umieścić w słoiku a dodatkowo posiadają one mniejsze ilości pestek.
Poniżej zaprezentuję Wam przepis na pyszne, domowe ogórki z kurkumą, których każdy z Was powinien skosztować. Idealnie sprawdza się jako dodatek do wielu sałatek, dań obiadowych, a także na kanapkę czy jako przekąska.
PRZEPIS NA OGÓRKI Z KURKUMĄ
Składniki
- 3 kg ogórków
ZALEWA
- 4 szklanki wody
- 1 szklanka octu
- 1,5 szklanki cukru
- 1 łyżka kurkumy
- 1 czubata łyżka soli kamiennej
DODATKOWO
- 1 mała cebula
- 6 piórek czosnku
- 2 gałązki kopru
- 3 łyżeczki gorczycy
- 6 liści laurowych
- 18 ziarenek pieprzu
- 6 łyżek oleju
Wykonanie
- Ogórki obrać, a następnie pokroić w ćwiartki. Najlepiej wybierać małe ogórki lub te o średnich rozmiarach, ponieważ nie posiadają one dużej ilości nasion.
- Przygotować zalewę, do garnka wlać 4 szklanki wody. 1 szklankę octu 10%, 1,5 szklanki cukru, 1 łyżkę kurkumy oraz 1 łyżkę soli kamiennej. Całość wymieszać i doprowadzić do wrzenia. Gotować ok 2-3 minuty, a następnie zdjąć z gazu i odstawić do przestygnięcia.
- Cebulę obrać i pokroić w półplasterki, czosnek także obrać.
- Koper drobno posiekać.
- Do każdego słoika wrzucić 2 plastry cebuli, liść laurowy, 1/2 łyżeczki gorczycy, 1 ząbek czosnku, 3 ziarenka pieprzu oraz odrobinę posiekanego koperku.
- W słoikach układać ćwiartki ogórków pionowo do góry. Całość zalać przestygniętą zalewą. Na wierzch każdego słoika wlać po łyżce oleju.
- Przygotowane słoiki mocno zakręcić i zapasteryzować.
Z podanego przepisu wychodzi ok. 6 słoików o pojemności 500 ml.
Jak pasteryzować ogórki?
- Przygotować garnek, w którym zmieszczą się wszystkie słoiki, jeśli się nie zmieszczą, możemy pasteryzację rozłożyć na dwa razy.
- Dno garnka wyłożyć ściereczką, ustawić na niej słoiki, tak by się nie stykały. Następnie zalać garnek wodą, tak by woda sięgała do 3/4 wysokości słoików.
- Garnek postawić na gazie i całość zagotować. Po zagotowaniu zmniejszyć moc palnika i pasteryzować przez 10 minut.
- Po upływie czasu wyłączyć gaz i delikatnie wyciągnąć słoiki z wody, ustawiając je do góry dnem na desce. Przykryć ściereczką lub kocem.